Yıllar ve Yollar Tanık...

Temelleri Kayseri'de atılan Bayraktarlar Şirketler Grubu'nda otomotivin daima önemli bir yeri olmuştur.

Ticaret düzeyinde başlayan ilgi, dört kuşak boyunca giderek yoğunlaşarak sanayiciliğe kadar uzanmıştır.

Kurucu Hacı Halil Bayraktar ile başlayan ve nakliyat-yedek parça işinde büyük gelişmeler kaydeden şirket, 1935 yılından itibaren ikinci kuşağın çabalarıyla büyümeye başlamıştır. Hacı Mehmet Bayraktar'ın katkılarıyla iş sahaları genişlemiş ve Bayraktarlar; bölgenin önde gelen ticari kuruluşlarından birisi haline gelmiştir.

1953 yılında üçüncü kuşaktan İzzet Bayraktar; ailenin ithalatla tanışmasına öncülük etmiştir. Bu yeni süreçte, Kayseri'de kalmanın yeterli olamayacağı düşüncesiyle şirketin merkezi İstanbul'a kaydırılmış ve geçiş 1963 yılında tamamlanmıştır.

Mercedes araçlarının yedek parçaları konusunda kısa zamanda söz sahibi olan Bayraktarlar, 70'li yılların başında Mercedes otobüslerinin Türkiye'de üretilmeye başlaması ile Mercedes araçlarının ana bayiliğini almıştır.

İstanbul'da yaratılan yeni iş olanakları ile artan birikim, Bayraktarlar'ın önünde yeni ufukların açılmasıyla sonuçlanmıştır. Fransız CIBIE firmasından otomotiv aydınlatması ile ilgili mümessillik alınmıştır. 70'li yıllarda, Kayserili bir girişimci grubu ve Sabancı ailesi ile birlikte bir otomotiv lastiği projesi olan Lassa projesi ortaya çıkmış, Bayraktarlar Holding'in merkez binası inşa edilmiş ve Bayraktarlar Motorlu Vasıtalar A.Ş.'nin kurulması gerçekleşmiştir.

Otomotiv alanında elde edilen birikim, grubu sanayicilik doğrultusunda motive etmiş, montaj düzeyinde otomotiv aydınlatması üretimine başlanmıştır. Grubun ilk sanayi tesisi Bayraktarlar Motorlu Vasıtalar Ticaret ve Sanayi A.Ş. 1979 yılında Bursa'da üretime başlamıştır. Daha sonra FARBA adını alan ve açıldığı yıllarda alanında ilk olan bu tesisle, ülke ekonomisine ve otomotiv sektörüne önemli katkılar sağlayacak sanayicilik süreci başlamıştır.

Grup 80'li yıllarda başka alanlara yönelerek kapasitesini hayli artırmıştır. Turizmin gelişmeye başladığı bu dönemde Bayraktarlar, Akdeniz sahillerinde yabancı ortaklıklarla ülkemize önemli turizm tesisleri kazandırmıştır. Ayrıca, ülkemizde ilk kez alışveriş merkezi kavramına öncülük ederek, ortak ve yüklenici sıfatıyla Ataköy Turizm Kompleksi'nin inşasına katılmıştır. Yine bu yıllarda otomotiv yan sanayi alanındaki yatırımlara hız verilerek önemli bir ihracat potansiyeli yaratılmıştır.

1990'lı yılların sonunda; Türk Otomotiv Sanayi, küresel batı pazarı için araç üretip ihraç etmeye başladı. Bayraktarlar Otomotiv aydınlatma grubu da bu gelişmelere paralel olarak global pazarın gerekliliği olan rekabetçi, kaliteli ve yüksek adetlerde far ve stop lambalarını üretmeye ve teslim etmeye başlamıştır.

2000'lı yılların başında ise FARBA markasının küresel otomotiv sektöründeki bilinilirliğini, referanslarını ve katma değerini artırmak amacıyla AR-GE alanında da önemli yatırımlar yapmış ve kazanımlara sahip olmuştur.

Tüm bu gelişmeler FARBA'nın EFQM ve yalın üretim ve yönetim sistemleri ile desteklenmiş ve müşterileri olan küresel otomotiv üreticilerinden birçok alanda ödüller kazanmıştır.

2011 yılı başında; otomotiv dış aydınlatması konusunda faaliyet gösteren, Alman Odelo Grubu Şirketlerinin Bayraktarlar Grubu tarafından satın alınması ile küresel pazarda yer almak konusunda daha büyük bir adım atılmıştır. Hızla gelişmekte olan LED teknolojilerinin üretimine de böylece başlanmıştır. Bayraktarlar; ODELO Şirketler grubunu bünyesine katmakla, teknoloji üretir hale gelmiş ve Alman otomobil araç üreticilerinin stratejik partneri olmuştur.

2000'li yılların sonuna doğru, Bayraktarlar Grubu, özelleştirilen Türkiye'nin ilk 5 yıldızlı otellerinden Büyük Tarabya Otel'ini satın alarak, geçmişteki turizm ve inşaat sektörlerindeki bilgi ve deneyimlerini yeniden bu alana kaydırmış. Şehir tarihinde önemli bir yeri ve özelliği olan bu otel İstanbul'a yeniden kazandırılmıştır.

Kurumsal Değerlerimiz

Türkiye ve dünya çapında bugün 15 şehirde faaliyet gösteren Bayraktarlar Holding, yatırım ve çalışmalarıyla global bir marka haline gelmiş, otomotiv, inşaat ve turizm sektörlerinde lider bir oyuncu olmuştur. Bayraktarlar'da yönümüzü korumaya, çalışanlarımızı yönlendirmeye ve kararlarımızı almaya yardımcı olan sekiz temel kurumsal değerimiz var. Bu ortak değerler, Grubun iş kültürünün temellerini oluşturur.